//

Biopsje aspiracyjne cienkoigłowe – najważniejsze informacje

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to małoinwazyjny zabieg diagnostyczny z wykorzystaniem cienkiej igły oraz strzykawki. Materiał pobrany za pomocą bardzo cienkiej igły przekazywany jest do badania cytologicznego w celu określenia charakteru zmiany.

Wskazania do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej

Wskazaniem do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej są wykryte w trakcie badań ultrasonograficznych lub palpacyjnych, zmiany ogniskowe różnych narządów. Biopsję aspiracyjną cienkoigłową wykonuje się cienką igłą o średnicy zewnętrznej 0,4 – 0,6mm – dlatego też zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Jednak zawsze istnieje również możliwość podania znieczulenia miejscowego.
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa służy diagnostyce zmian, w tym nowotworowych między innymi piersi, tarczycy, węzłów chłonnych, ślinianek, trzustki, śledziony, wątroby. Poza diagnostyką zmian nowotworowych biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pomaga również w ocenie innych schorzeń.

Skuteczność

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pozwala potwierdzić lub podważyć podejrzenia związane ze zmianą nowotworową w zależności od narządu umiejscowienia zmiany i jej typu od 50 do 100% przypadków.
O jej skuteczności decyduje również jakość użytego aparatu USG, doświadczenie osoby wykonującej biopsję i diagnosty specjalisty patomorfologa.

Powikłania

Biopsja cienkoigłowa aspiracyjna mimo, iż jest badaniem inwazyjnym oceniania jest jako zabieg bezpieczny z niewielkim ryzkiem wystąpienia powikłań. Do najczęstszych powikłań jakie mogą pojawić się po zabiegu należy pojawienie się krwiaka/siniaka w miejscu nakłucia oraz utrzymujący się ból. Specyfika dolegliwości i ewentualnych powikłań po wykonaniu biopsji zależna jest od miejsca pobrania materiału.

Kontakt
ADRES SIEDZIBY FIRMY – PRACOWNI

Gabinet Lekarskiej Diagnostyki Mikroskopowej spółka partnerska
Dariusz Lange, Zofia Mielcarzewicz, Anna Smok-Ragankiewicz

ul. Wielicka 16, 44-103 Gliwice

iko_mail2 biuro@histamed.pl
iko_tel2 +48 (032) 230-75-18
+48 (032) 230-75-19
Napisz do nas!
Przejdź do formularza kontaktowego klikając w poniższy przycisk.

Formularz kontaktowy