Cytologia – jakie choroby można dzięki niej wykryć?
Cytologia to jedno z podstawowych badań ginekologicznych, które należy wykonywać średnio raz w roku. Regularnie wykonywane badanie cytologiczne zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka szyjki macicy.
Na czym polega badanie cytologiczne?
Dla pacjentki badanie cytologiczne jest stosunkowo proste i szybkie. Podczas badania pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym, a lekarz wkłada do jej pochwy wziernik, po czym z użyciem specjalnej szczotki pobiera wymaz zawierający komórki błony śluzowej nabłonka szyjki macicy. Zalecane jest, aby pierwszą cytologię wykonać już po rozpoczęciu współżycia seksualnego lub w wieku 20-25 lat.
Jakie dolegliwości wykrywa badanie cytologiczne?
- Cytologia niemal w 90% przypadków pozwala na wykrycie raka szyjki macicy.
- Za sprawą cytologii u 50% pacjentek możliwe jest zidentyfikowanie raka trzonu macicy.
- Badanie cytologiczne przyczynia się również w 10% do wykrycia raku jajnika.
- Wykonując regularnie badania cytologiczne, można zwiększyć szanse na wczesne wykrycie infekcji wirusem HPV (brodawczak ludzki), który odpowiedzialny jest za raka szyjki macicy.
- Prawidłowo wykonana cytologia pozwala uzyskać informacje o ogólnym stanie zdrowia intymnego. Na podstawie wymazu można dokonać oceny stanu flory fizjologicznej pochwy. Szczególnie istotna w diagnozie jest analiza bakterii z zewnątrz, które mogą wyniknąć podczas stosunku lub w wyniku stosowania domacicznych wkładek antykoncepcyjnych.
- Podczas cytologii można wykryć pierwotniaki i grzyby odpowiedzialne za rozwój infekcji.
- Cytologia pozwala zdiagnozować wirusa HSV (czyli opryszczki pospolitej), który przenoszony jest drogą płciową.
- Możliwe jest również zidentyfikowanie wirusa cytomegalii (CMV), który może zagrażać zdrowiu i życiu płodu w przypadku kobiet będących w ciąży.
- Na podstawie cytologii można zdiagnozować również chlamydie, czyli drobnoustroje przyczyniające się do zapalenia szyjki macicy, trzony macicy, błony śluzowej i jajowodów. Mogą prowadzić nawet do niepłodności.