//

Pracownia biopsji cienkoigłowych Histamed – o nas

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej HISTAMED s.c. obecnie HISTAMED spółka partnerska lekarzy, utworzona przez histopatologów Instytutu Onkologii w Gliwicach:

 

Prof. dr hab. n. med. Dariusz Lange specjalista patomorfolog.
Lek .med. Zofia Mielcarzewicz specjalista patomorfolog i radioterapeuta-onkolog
Dr  n. med. Anna Smok-Ragankiewicz specjalista patomorfolog 

 

Pracownia histopatologiczna w Gliwicach działająca od maja 1993 r. wykonuje obecnie pełny zakres badań histopatologicznych i cytologicznych dla kilkudziesięciu szpitali oraz ponad dwustu prywatnych gabinetów lekarskich i NZOZ-ów.

 

Cytologia ginekologiczna – główny obszar naszej działalności

Specjalizujemy się w cytologii ginekologicznej – w 1994 roku jako jedni z pierwszych w kraju wprowadziliśmy do oceny System Bethesda. Obecnie jesteśmy największą pracownią cytologii ginekologicznej (badania poza skryningiem) w Polsce – wykonujemy miesięcznie ponad 5000 badań tego typu.

H3. Badania histopatologiczne materiału operacyjnego

Jak wykonujemy nasze badania?

Duży materiał operacyjny przygotowują (wykrawają) do naszych badań śródoperacyjnych lekarze zatrudnieni w Zakładzie Patologii Nowotworów Centrum Onkologii w Gliwicach. My tworzymy wyczerpujący opis makroskopowy, a następnie po analizie dokonujemy rozpoznania histopatologicznego materiału operacyjnego. Diagnostykę histopatologiczną i cytologiczną przeprowadzamy na wysokiej klasy mikroskopach firmy Olympus. Ponadto własnymi samochodami odbieramy i transportujemy materiał oligobiposyjny i operacyjny do badań.

Dbamy o jakość naszej diagnostyki, dlatego podczas diagnostyki cytologicznej i histopatologicznej współpracujemy  z lekarzami zlecającymi badania oraz ze specjalistami, do których trafiają pacjenci z naszymi rozpoznaniami. Zapewniamy również obsługę administracyjną pracowni od godziny 8.00 do 20.00.

W razie potrzeby np. przy zmianie klasyfikacji jednostek histopatologicznych organizujemy spotkania z lekarzami klinicystami i wyjaśniamy wprowadzane zmiany. Jesteśmy otwarci na każdą formę współpracy naukowej.

 

LOKALIZACJA PRACOWNI

Od listopada 2014 roku HISTAMED zajmuje nowoczesne pomieszczenia laboratoryjne w odrestaurowanym budynku w Gliwicach przy ulicy Wielickiej 16. Pracownia histopatologiczna ma wygodną lokalizację – znajduje się praktycznie na skrzyżowaniu autostrady A1 z trasą średnicową bezpośrednio przy zjazdach z obu dróg i w odległości ok. 2 km od kolejnego skrzyżowania: autostrad A1 i A4.  Zjeżdżając z tych dróg zjazdem na Sośnicę można już w minutę dotrzeć do parkingu położonego bezpośrednio przy pracowni. Pracownia biopsji cienkoigłowych spełnia wszystkie wymogi techniczne, w tym te dotyczące odpowiedniej wentylacji pomieszczeń laboratoryjnych wg. norm na 2018r. Posiadamy nowe wyciągi i digestoria.

 

DIAGNOŚCI

Diagności HISTAMEDU stale podnoszą swoje kwalifikacje uczestnicząc aktywnie we wszystkich liczących się na świecie i w kraju kongresach i zjazdach patologów. Braliśmy udział w większości ostatnich kongresów Europejskiego Towarzystwa Patologów 1997 Maastricht, 1999 Barcelona, 2001 Berlin, 2003 Lubljana, 2005 Paryż, 2006 Istanbuł, 2008 Barcelona, 2010 Florencja, 2011 Helsinki, 2012 Praga, 2013 Lizbona, 2014 Londyn. Uczestniczymy również w światowych kongresach patologów jak np. 1998 Nicea, 2000 Nagoya, 2002 Amsterdam, 2006 Montreal, 2008 Ateny, 2010 San Paulo, 2014 Bangkok, 2016 Kolonia.

Wszyscy diagności HISTAMEDU są członkami Polskiego Towarzystwa Patologów, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, a dr med. A.Smok-Ragankiewicz  i prof. D.Lange to także członkowie Europejskiego Towarzystwa Patologów.

HISTAMED zatrudnia konsultanta dr Jana Hliniaka, radiologa, eksperta z zakresu guzów kości. Pozyskaliśmy do stałej współpracy dr n. med. K. Januszewskiego doświadczonego histopatologa specjalizującego się w dermatopatologii i histopatologii przewodu pokarmowego, Kierownika Zakładu Patomorfologii w Katowicach-Ochojcu oraz wieloletniego diagnostę Kliniki Dermatologii ŚUM w Katowicach. Nasi diagności dzięki znakomitym mikroskopom Olympus i nowoczesnemu wyposażeniu pracowni mają komfortowe warunki pracy.

APARATURA

Współcześnie o randze pracowni, poza kwalifikacjami diagnostów histopatologów i cytologów, decyduje wyposażenie w nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną aparaturę. HISTAMED wykonuje preparaty na najnowocześniejszym sprzęcie zawierającym: automatyczne centra zatapiania z płytą chłodzącą, procesory tkankowe, w tym próżniowe nowej generacji (2015). Preparaty zgodnie  zaleceniami barwione są za pośrednictwem systemu do automatycznego barwienia preparatów w pełni zintegrowanym z automatyczną naklejarką szkiełek mikroskopowych. Posiadamy nowoczesne digestoria i stanowiska do wykrawania materiału do badań histopatologicznych. Bloczki parafinowe skrawamy nowoczesnymi mikrotomami rotacyjnymi i saneczkowymi. W pracowni zainstalowany jest w pełny automatyczny kriostat do badań śródoperacyjnych.

 

Kontakt
ADRES SIEDZIBY FIRMY – PRACOWNI

Gabinet Lekarskiej Diagnostyki Mikroskopowej spółka partnerska
Dariusz Lange, Zofia Mielcarzewicz, Anna Smok-Ragankiewicz

ul. Wielicka 16, 44-103 Gliwice

iko_mail2 biuro@histamed.pl
iko_tel2 +48 (032) 230-75-18
+48 (032) 230-75-19
Napisz do nas!
Przejdź do formularza kontaktowego klikając w poniższy przycisk.

Formularz kontaktowy