Proces laboratoryjny
Przed rozpoczęciem współpracy przeprowadzamy szkolenie upoważnionych pracowników Kontrahenta. Szczegółowo omawiane są zasady oznaczania materiału do badania oraz wytyczne dotyczące jego prawidłowego przygotowania do transportu. Realizowane jest również krótkie szkolenie wdrażające personel placówki do pracy z systemem E-CONSILIO. Zanim materiał trafi do naszego zakładu patomorfologii, pracownik Kontrahenta umieszcza go w jednorazowym pojemniku i zalewa 10% buforowaną formaliną. Po właściwym oznaczeniu pojemnika kodem kreskowym, wypełnieniu skierowania na badanie i wprowadzeniu odpowiednich danych do programu E-CONSILIO, skompletowana przesyłka umieszczana jest w kontenerze transportowym (zabezpieczonym jednorazową plombą) i wysłana do naszego zakładu patomorfologii.
Etapy procesu laboratoryjnego
(Materiał tkankowy)
1. Przyjęcie materiału do badań
w punkcie przyjęcia materiału (PPM)
Nasz pracownik sprawdza plomby zabezpieczające kontener, kody kreskowe materiałów i skierowań oraz dane wprowadzone przez Kontrahenta do systemu E-CONSILIO. W przypadku pojawienia się niezgodności, generowany jest odpowiedni protokół, widoczny dla Kontrahenta w systemie. Po wyjaśnieniu zaistniałych błędów, materiał przekazywany jest do Pracowni Preparatyki Tkankowej.
2. Pobranie wycinków z materiału tkankowego
i umieszczenie ich w jednorazowych kasetkach
Pobrane wycinki umieszczane są w specjalnych, jednorazowych kasetkach, które oznaczone są unikalnym kodem – dzięki temu jest możliwość szybkiego i właściwego identyfikowania materiału na każdym kolejnym etapie procesu laboratoryjnego. Stosujemy się do restrykcyjnych zasad opracowanych przez Polskie Towarzystwo Patologów (na podstawie wytycznychWHO) w zakresie ilości pobranych wycinków z materiału tkankowego.
3. Obróbka chemiczna wycinków tkankowych
w procesorach tkankowych
Wycinki umieszczone w plastikowych, oznakowanych kasetkach poddawane są specjalnej obróbce chemicznej w procesorze tkankowym. W naszym laboratorium znajdują się najnowszej generacji urządzenia z zamkniętym obiegiem odczynników i powietrza, gwarantujące prawidłowe przeprowadzenie fazy obróbki chemicznej materiałów tkankowych. Cały proces trwa do kilkunastu godzin i jest całkowicie zautomatyzowany.
4. Zalanie parafiną kasetek z wycinkami
Materiał tkankowy zostaje przekazany technikom pracującym na stanowisku zatapiania wycinków w parafinie. Tu personel zalewa materiał parafiną – w efekcie powstaje tzw. bloczek parafinowy. Do pracy wykorzystywane są profesjonalne stacje do zatapiania tkanek – zatapiarki parafinowe z modułowym systemem organizacji pracy.
5. Krojenie bloczków parafinowych
i tworzenie preparatów histopatologicznych
Powstałe bloczki parafinowe poddawane są skrawaniu przy pomocy mikrotromów – urządzeń pozwalających na uzyskanie skrawków tkankowych o grubości 2-4 mikronów. Skrojone fragmenty materiału tkankowego umieszczane są na szkiełkach podstawowych i przekazywane do pracowni barwienia.
6. Barwienie preparatu i zabezpieczenie
go szkiełkiem nakrywkowym
Szkiełka umieszczane są w barwiarkach, następnie przeprowadzane jest standardowe barwienie metodą barwienia hematoksyliną i eozyną (HE). Nasze urządzenia gwarantują wysoką jakość i szybkość barwienia z wykorzystaniem kilku programów w tym samym czasie. W dalszej kolejności preparat zostaje zamknięty poprzez naklejenie szkiełka nakrywkowego.
7. Ocena mikroskopowa preparatu przez
lekarza patomorfologa
Lekarz patomorfolog przeprowadza mikroskopowe badanie materiału tkankowego w celu postawienia rozpoznania patomorfologicznego – wynik wprowadzany jest do systemu informatycznego E-CONSILIO i jest widoczny dla Kontrahenta. Wynik badania opatrzony jest kwalifikowanym podpisem elektronicznym lekarza patomorfologa (dwóch specjalistów w rozpoznaniach nowotworowych). W uzasadnionych medycznie przypadkach, w celu potwierdzenia rozpoznania, wykonane są dodatkowe badania immunohistochemiczne.
Archiwizacja dokumentacji medycznej:
- Bloczki parafinowe i preparaty mikroskopowe są archiwizowane w wyznaczonym archiwum w sposób zapewniający do nich łatwy i szybki dostęp. Są one przechowywane co najmniej 20 lat od daty zakończenia badania patomorfologicznego.
- Preparaty cytologiczne przechowywane są co najmniej 10 lat od daty zakończenia badania patomorfologicznego.
- Skierowania na badania histopatologiczne i cytologiczne przechowywane są 5 lat od daty zakończenia badania.