Profilaktyka nowotworów gruczołów endokrynnych
Nowotwory wciąż zbierają wśród Polaków olbrzymie żniwo. Do jednych z rzadziej występujących w porównaniu z pozostałymi rodzajami nowotworów, na które jednak współczynnik zachorowania sukcesywnie rośnie, zaliczamy nowotwory gruczołów endokrynnych.
Gruczoły endorkynne, to inaczej gruczoły wydzielania wewnętrznego, które produkują i wydzielają do krwi różnego rodzaju hormony, wpływające na prawidłowy rozwój fizyczny, płciowy i umysłowy. Zaliczamy do nich:
- przysadkę mózgową
- tarczycę
- przytarczycę
- trzustkę
- nadnercza
- jądra
- jajniki
- szyszynkę
- grasicę
- komórki neuroendokrynne, wydzielające hormony wpływające na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Chociaż naukowcy wciąż spierają się, co profilaktyki nowotworów, podobnie jak co do ich genezy, winiąc za nie uwarunkowania genetyczne jednostki, styl życia czy po prostu przypadek, niewątpliwie warto spróbować uniknąć zachorowania na nowotworową chorobę poprzez odpowiednie zachowania i nawyki. My podpowiadamy, co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby.
Zdrowy styl życia
Przede wszystkim zadbaj o codzienną dawkę ruchu, zwłaszcza, jeśli masz siedzący typ pracy. Warto poświęcić przynajmniej pół godziny dziennie choćby na krótki spacer, a w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda nie sprzyja długim przechadzkom, na ćwiczenia aerobowe lub siłownię.
Ogranicz używki, zwłaszcza tytoń oraz alkohol. Spróbuj też unikać stresu, a jeśli twoja praca wiąże się z długotrwałym przebywaniem w starannie silnego napięcia psychicznego, spróbuj znaleźć czas na jego rozładowanie i relaks.
Zadbaj o dietę
Kolejnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej jest odpowiednia dieta. Nie tylko należy włączyć do codziennego jadłospisu produkty z diety śródziemnomorskiej, lecz także ograniczyć do minimum spożywanie tłuszczów i słodyczy. Jedzmy więcej ryb, owoców i warzyw, ograniczmy spożywanie mięsa i produktów konserwowanych.
W profilaktyce omawianych nowotworów szczególne ważne jest leczenie w porę wszelkich stanów zapalnych, w tym przewlekłego zapalenie błony śluzowej żołądka. Nieżyty błony śluzowej żołądka są bowiem główną przyczyną nowotworów gruczołów endokrynnych.